Jezerní důl má svůj totem

22.05.2021

Nikdo neví, jak se do dolu totem dostal, nejsme ani schopni odpovědět na otázku, kdy to přesně bylo. Zcela nasáklý důlní vodou odpočívá na dně zatopeného dolu. V boční komoře se na dně nachází také zbytky voru, které v podzemí patrně ponechali trampové. Ve východní štole jsme objevili potopené ručně vyřezávané dřevěné pádlo. Pádlo bylo z podzemí vyzdviženo, momentálně probíhá jeho vysušování a konzervace.

Před více než padesáti lety sloužilo místo Rodriguezův hrob jako potlachové místo trampů. Ti hráli v okolí i v podzemí různé hry na "foglarovská" témata. Totem a klády na výrobu voru mohli trampové do podzemí dostat původní mlýnskou štolou ústící u říčky Budišovky. Pan Jarnot, jenž zaměřuje okolní terén dolu, vzpomíná: "V dole jsem už jako mladý byl, dalo se tam tenkrát dostat úzkou štolou od řeky". Dnes je štola zasypána zhrouceným odvalem odpadové břidlice a znatelná je pouze z počvy 12 m hluboké vstupní jámy. Jáma je tak jediným tajemným vstupem do Rodriguezova hrobu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky